Loire: wijnstreek, druiven, stijlen en subregio’s
Kort antwoord
Belangrijkste feiten
| Onderwerp | Details |
|---|---|
| Land | De Loire ligt in Frankrijk. |
| Afbakening van het dossier | Dit dossier bestrijkt het Pays Nantais aan de Atlantische kust, Anjou-Saumur, Touraine en Centre-Loire. |
| Hoofdgebieden | De vier hoofdgebieden zijn Pays Nantais, Anjou-Saumur, Touraine en Centre-Loire. |
| Belangrijkste witte druivenrassen | De belangrijkste witte druivenrassen zijn Melon de Bourgogne, Chenin Blanc en Sauvignon Blanc. |
| Belangrijkste blauwe druivenrassen | De belangrijkste blauwe druivenrassen zijn Cabernet Franc, Pinot Noir en Gamay. |
| Wijnstijlen | De Loire levert droge en zoete witte wijn, rode wijn, rosé en mousserende wijn. |
| Klimaat | Het klimaat is oceanisch in het westen en krijgt naar het oosten geleidelijk meer continentale invloed. |
| Belangrijke bodemtypen | Belangrijke bodemtypen bestaan uit schist, graniet en gneiss; tuffeau en andere kalksteen; en klei, mergel en vuursteen. |
| Bekende herkomsten | Bekende herkomsten zijn Muscadet, Savennières, Saumur, Chinon, Vouvray, Sancerre en Pouilly-Fumé. |
| Oppervlakte | Het officiële statistische wijnbouwbekken Val de Loire–Centre telde in 2024 55.270 hectare wijngaard. |
| Oogstvolume | De oogst in het statistische gebied Val de Loire bedroeg in 2024 2,067 miljoen hectoliter voor alle wijncategorieën. |
| Oogst omgerekend naar flessen | Het oogstvolume komt rekenkundig overeen met circa 275,6 miljoen flessen van 0,75 liter: 2.067.000 × 100 ÷ 0,75; volgens de cijfers over 2024. |
| Wijnbouwers per officiële scope | InterLoire telde 2.200 wijnbouwers in 2024; Centre-Loire telde 700 wijnbouwers in campagne 2024–2025. Deze tellingen zijn niet samengevoegd. |
| Belangrijkste druiven in InterLoire | Binnen 34 AOP's en 1 IGP: Cabernet Franc 29%, Chenin Blanc 19%, Melon Blanc 14%, Sauvignon Blanc 10%, Gamay Noir 5%, Chardonnay 5% en overige rassen 16%; volgens de cijfers over 2024. |
| Belangrijkste druiven in Centre-Loire | Binnen 6.200 hectare was 80% aangeplant met Sauvignon Blanc en 15% met Pinot Noir; volgens de cijfers over 2024–2025. |
| Herkomststatus | Loire is een verzamelregio zonder één erkenningsjaar. InterLoire omvat 34 AOP's en 1 IGP; Centre-Loire omvat 8 AOC's en 2 IGP's. |
| Hoogteligging Centre-Loire | De wijngaarden van Centre-Loire liggen op hellingen en plateaus van 100 tot 380 meter hoogte. |
Kaarten en ligging
De wijngaarden rond Sancerre laten zien hoe sterk het Loirelandschap van plaats tot plaats verandert.
Wat valt onder de Loire als wijnregio?
De Loire-wijnregio volgt een lange west-oostlijn langs de rivier en haar zijrivieren. Dit dossier bestrijkt het Pays Nantais bij de Atlantische Oceaan, Anjou-Saumur, Touraine en Centre-Loire. Loire is daardoor een verzamelnaam voor uiteenlopende herkomsten en stijlen, niet voor één uniform wijnprofiel.[1][2]
Pays Nantais
Rond Nantes is de invloed van de Atlantische Oceaan het duidelijkst. Melon de Bourgogne is hier de kenmerkende druif en vormt de basis voor Muscadet. Dit westelijke deel heeft een mild, oceanisch klimaat en bodems met onder meer graniet, gneiss en schist.[3]
Anjou-Saumur
Anjou-Saumur brengt veel stijlen samen. Chenin Blanc kan er droog, zoet of mousserend worden gemaakt, terwijl Cabernet Franc belangrijk is voor rood en rosé. De kalksteen rond Saumur — vaak tuffeau genoemd — contrasteert met de oudere leisteen- en schistbodems verder westelijk.[4]
Touraine
Touraine ligt centraal in het Loiregebied en kent veel appellaties en druiven. Chenin Blanc staat centraal in onder meer Vouvray, Cabernet Franc in onder meer Chinon, en Sauvignon Blanc speelt een grote rol in Touraine. De ondergrond wisselt van tuffeau en andere kalksteen tot klei, zand en vuursteen.[5]
Centre-Loire
In het oosten bepalen Sauvignon Blanc en Pinot Noir veel van het beeld. Sancerre en Pouilly-Fumé zijn bekende herkomsten voor Sauvignon Blanc, maar Centre-Loire omvat meer appellaties. Drie terugkerende bodemgroepen zijn kalkrijke witte kleigronden (terres blanches), stenige kalkbodems (caillottes) en vuursteenbodems (silex). De wijngaarden liggen er op hellingen en plateaus van 100 tot 380 meter hoogte.[6][7]
Welke druiven bepalen de stijl?
Bij witte Loirewijn verschuift het zwaartepunt van Melon de Bourgogne in het westen naar Chenin Blanc in Anjou-Saumur en Touraine en Sauvignon Blanc in Touraine en Centre-Loire. Voor rode wijn is Cabernet Franc belangrijk in het midden van de regio; Pinot Noir hoort vooral bij de oostelijke gebieden en Gamay komt op verschillende plaatsen voor. De appellatie en producent geven daarom meer houvast dan alleen de regiobenaming.[8]
Waarom smaakt Loire niet overal hetzelfde?
De afstand tot de Atlantische Oceaan, de ligging langs rivier en zijrivieren en de geologische afwisseling zorgen voor duidelijke lokale verschillen. Naar het oosten neemt de continentale invloed toe. Tegelijk wisselen oude gesteenten zoals schist, graniet en gneiss af met tuffeau, andere kalksteen, klei, mergel en vuursteen. Eén algemene smaakomschrijving voor de Loire schiet daarom tekort.[9]
Zo kiest u een Loire-wijn
- Kies Melon de Bourgogne of Muscadet voor een frisse, doorgaans droge witte wijn uit het Atlantische westen.[10]
- Kijk naar Chenin Blanc wanneer u droog, zoet of mousserend wit wilt vergelijken binnen één druivenfamilie.[11]
- Kies Cabernet Franc voor rood met een herkenbare Loire-herkomst, bijvoorbeeld uit Chinon of Saumur.[12]
- Kijk naar Sauvignon Blanc uit Touraine of Centre-Loire voor een droge witte stijl waarin herkomst en bodem duidelijk kunnen verschillen.[13]
- Gebruik altijd de appellatie, producent en productinformatie om de precieze stijl van een fles te beoordelen.
Cijfers met een duidelijke statistische scope
Statistieken over Loirewijn gebruiken niet altijd dezelfde afbakening. FranceAgriMer rapporteert voor het officiële wijnbouwbekken Val de Loire–Centre in 2024 55.270 hectare wijngaard. Dat is een bestuurlijk-statistisch bassin en niet exact dezelfde redactionele uitsnede als de vier hoofdgebieden van dit dossier.[14]
Agreste registreert voor de oogst 2024 in Val de Loire 2,067 miljoen hectoliter voor alle wijncategorieën. Die categorie omvat wijn met en zonder geografische aanduiding, plus een raming van overschrijdingen en droesem. Omgerekend is dat circa 275,6 miljoen flessen van 0,75 liter: 2.067.000 × 100 ÷ 0,75.[15]
Wijnbouwers en beschermde herkomsten
Een betrouwbaar dossierbreed producententotaal is niet gepubliceerd. InterLoire telde in 2024 2.200 wijnbouwers binnen zijn 34 beschermde oorsprongsbenamingen (AOP's) en één beschermde geografische aanduiding (IGP).[16] Centre-Loire telde in campagne 2024–2025 700 wijnbouwers, acht AOC's en twee IGP's.[17] Omdat de jaren, definities en geografische scopes verschillen, zijn deze producentenaantallen niet samengevoegd. De Loire is zelf een verzamelregio en heeft daarom geen enkel erkenningsjaar.[18][19]
Druivenpercentages per officiële scope
Binnen de 34 AOP's en één IGP van InterLoire bestond de aanplant in 2024 voor 29% uit Cabernet Franc, 19% uit Chenin Blanc, 14% uit Melon Blanc, 10% uit Sauvignon Blanc, 5% uit Gamay Noir en 5% uit Chardonnay; overige rassen vormden samen 16%.[20]
Binnen de 6.200 hectare van Centre-Loire was in campagne 2024–2025 80% aangeplant met Sauvignon Blanc en 15% met Pinot Noir.[21] Het officiële druivenoverzicht noemt daarnaast Gamay, Pinot Gris, Chasselas, Chardonnay en Melon de Bourgogne.[22]
Wijnen uit deze regio
Bronnen en controle
- [1]Loirewijnen: regio's, appellaties en druivenInterLoire / Vins de Loire
- [2]Officiële kaart van de Loire-wijngaarden en appellatiesInterLoire / Vins de Loire
- [3]Wijngaarden rond Nantes: appellaties, Melon de Bourgogne en MuscadetInterLoire / Vins de Loire
- [4]Anjou: bodems, druiven en wijnstijlenInterLoire / Vins de Loire
- [5]Wijngaarden in Touraine: appellaties, druiven en stijlenInterLoire / Vins de Loire
- [6]Bodems en wijngaardlocaties in Centre-LoireBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire
- [7]Druivenrassen van Centre-LoireBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire
- [8]Loirewijnen: regio's, appellaties en druivenInterLoire / Vins de Loire
- [9]Geologie, bodems en klimaatinvloeden van LoirewijnenInterLoire / Vins de Loire
- [10]Wijngaarden rond Nantes: appellaties, Melon de Bourgogne en MuscadetInterLoire / Vins de Loire
- [11]Anjou: bodems, druiven en wijnstijlenInterLoire / Vins de Loire
- [12]Wijngaarden in Touraine: appellaties, druiven en stijlenInterLoire / Vins de Loire
- [13]Druivenrassen van Centre-LoireBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire
- [14]Oppervlakte van het wijnbouwbekken Val de Loire–Centre in 2024FranceAgriMer · cijfers 2024
- [15]Oogstvolume van Val de Loire in 2024Agreste / Franse ministerie van Landbouw · definitieve cijfers 2024
- [16]Kerncijfers InterLoire met wijnbouwers, statustypen en druivenpercentagesInterLoire / Vins de Loire · cijfers 2024
- [17]Kerncijfers Centre-Loire met oppervlak, productie en wijnbouwersBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire · campagne 2024–2025
- [18]Kerncijfers InterLoire met wijnbouwers, statustypen en druivenpercentagesInterLoire / Vins de Loire · cijfers 2024
- [19]Kerncijfers Centre-Loire met oppervlak, productie en wijnbouwersBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire · campagne 2024–2025
- [20]Kerncijfers InterLoire met wijnbouwers, statustypen en druivenpercentagesInterLoire / Vins de Loire · cijfers 2024
- [21]Kerncijfers Centre-Loire met oppervlak, productie en wijnbouwersBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire · campagne 2024–2025
- [22]Druivenrassen van Centre-LoireBureau Interprofessionnel des Vins du Centre-Loire
Beeld- en kaartverantwoording
- Kaartgegevens van Loire-appellaties — officiële INAO-afbakeningen en Franse Open Licentie 2.0INAO / data.gouv.fr · Franse Open Licentie 2.0 (Licence Ouverte 2.0) · kaartbewerking Perfecte Wijn
- Ondergrond voor de Frankrijkkaart — Natural Earth 1:50 miljoen, publiek domeinNatural Earth · publiek domein · kaartbewerking Perfecte Wijn
- Hoofdafbeelding van wijngaarden rond Sancerre — foto van Chris Ruggles, CC BY 2.0Wikimedia Commons · maker Chris Ruggles · CC BY 2.0 · beeldbewerking Perfecte Wijn
- Wijngaardfoto uit Monnières — foto van Adam Bishop, CC BY-SA 3.0Wikimedia Commons · maker Adam Bishop · CC BY-SA 3.0
- Foto van een kalkstenen wijnkelder in Vouvray — foto van Peter Dutton, CC BY 2.0Wikimedia Commons · maker Peter Dutton · CC BY 2.0
Laatst gecontroleerd:
